Jaka jest skuteczność kodów QR? Powszechnie spotykany jest na opakowaniach, ulotkach, plakatach, chętnie QR kody wykorzystywane są do promocji różnych zdarzeń kulturalnych. Ale jaka jest skuteczność i efektywność QR kodów? Czy da się je zmierzyć? Sprawdziliśmy to.

W tym roku organizacja pozarządowa ze Stalowej Woli, Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi” postanowił zachęcić mieszkańców miasta do przekazywania 1% swojego podatku poprzez reklamę w regionalnej gazecie. Postanowiono, że reklama będzie opublikowana w lokalnym tygodniku „Sztafeta” dwa razy, to znaczy 5 i 12 kwietnia 2018 roku. Czasopismo ukazuje się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy (dane ze stopki redakcyjnej).

Reklama miała postać prostokąta o wymiarach około 100 x 50 mm. Oprócz kolorowych napisów z hasłem przewodnim („Chcemy kupić czujnik jakości powietrza”), danymi adresowymi organizacji, po lewej stronie umieszczono zielony QR Code. Na prośbę zarządu organizacji przygotowaliśmy QR kod, który oprócz adresu internetowego miał dodany specjalny tag, umożliwiający identyfikację wejść na stronę Polskiego Klubu Ekologicznego „Przyjaciele Ziemi” za pomocą tego kodu. Poniżej wygląd całej reklamy.

QR code reklama 1 procent Polski Klub Ekologiczny PRZYJACIELE ZIEMI Stalowa Wola

Po zakończeniu kampanii reklamowej wykonaliśmy analizę danych zebranych przez Google Analytics. Liczba wejść na stronę internetową organizacji poprzez zeskanowany QR Code z reklamy była znikoma… tylko jedna osoba! Należy w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć nakład gazety – 10 tysięcy egzemplarzy. Tak duży nakład, a z drugiej strony znikome zainteresowanie QR kodem, daje do myślenia. Jakie są możliwe przyczyny niskiej konwersji? Przypuszczalne powody to: 1) ludzie nie mają aplikacji umożliwiających skanowanie kodów QR, 2) mają, ale z nich nie korzystają, 3) nie byli zainteresowani tematem przedstawionym w reklamie, 4) reklama nie została zauważona przez czytelników gazety.

Na podstawie tego prostego badania trzeba postawić pytanie w szerszym kontekście – w jakim stopniu mieszkańcy małych i średnich miast Polski korzystają z kodów QR? Czy przypadek zaobserwowany w Stalowej Woli jest odosobniony? Czy te kody nie są jedynie „dodatkiem” do reklam, nie mającym zauważalnego wpływu na zwiększenie zainteresowania treścią reklamy?

Skanowanie kodów QR nie jest interesującą czynnością dla wielu Polaków. W Internecie nie brakuje podobnych spostrzeżeń. Czy hipoteza jest prawdziwa? Bez pogłębionych badań na szerszą skalę, trudno to stwierdzić.

Potrzebna pomoc? Skontaktuj się z nami!