Firmy, instytucje, organizacje pozarządowe wykorzystujące wiedzę z badań w procesie zarządzania nieźle radzą sobie w zmieniających się realiach rynkowych i są lepiej przygotowane na sytuacje kryzysowe.
W zależności od tego, kogo dotyczą badania i analizy (firmy, instytucji, organizacji pozarządowej itd.), cele badań i analiz będą różne. Przykładowo, dla firm najważniejsza jest sprzedaż produktów lub usług, a dla organizacji pozarządowej posiadanie jak największej liczby członków (wolontariuszy) i efektywne działania. Rodzaj podmiotu oraz zadania jakie realizuje powodują różnicowanie celów prowadzenia badań. Ogólnie można powiedzieć, że wykonywanie badań i analiz, a potem formułowanie wniosków i rekomendacji ma przede wszystkim pomóc:
- efektywniej działać
- lepiej osiągać zamierzone cele
- stawać się bardziej konkurencyjnym
- zrozumieć klientów i ich potrzeby
- dostrzec zmieniający się rynek
- dostosowywać się do nowych potrzeb
- zauważyć nowe trendy
- zapobiec niepożądanym trendom
- podejmować trafne decyzje
Korzyści wynikające z prowadzenia badań i analiz są widoczne. Firmy, instytucje, organizacje pozarządowe, które wykorzystują wiedzę z badań w procesie zarządzania, nie tylko całkiem nieźle radzą sobie w zmieniających się realiach rynkowych, ale są lepiej przygotowane na nadchodzące kryzysy. Nie chodzi jednak tu tylko o popularne i wszechobecne statystyki, słupki, wykresy i tabele. One są ważne, ale jeszcze ważniejsza jest wiedza, która powstaje na bazie tych danych. Ta wiedza musi być praktyczna i realna do zastosowania. Powinna być adekwatna do możliwości finansowych, logistycznych, personalnych firmy, instytucji, czy organizacji pozarządowej. Dlatego w naszych badaniach i analizach zawsze o tym pamiętamy.